GitHub Student Pack – darmowe narzędzia dla studenta

Simple-Coding-github-student-pack

Cześć, dzisiejszy wpis będzie skierowany do “młodszych” czytelników, czyli uczniów i studentów. Opowiem trochę czym jest GitHub Student Pack oraz pokażę Ci co dzięki niemu możesz zyskać oraz jak zacząć z niego korzystać. Sama strona nie jest specjalnie reklamowana, więc bardzo możliwe, że nie słyszałeś o tym.

GitHub Student Pack – co to jest?

Część rzeczy o których piszę ma to do siebie, że nazwy mówią same za siebie czym dany twór jest. W tym przypadku nie jest inaczej 🙂 GitHub Student Pack to nic innego jak paczka dla studentów, której autorem jest znany i lubiany (?) GitHub. W tym przypadku jest to zestaw narzędzi związanych ze światem IT, które możemy otrzymać za darmo lub w promocyjnej cenie. Benefity są różne w zależności od narzędzia. Są takie, na które otrzymujemy wirtualne pieniądze (np 110 dolarów na Amazonie), są takie, do których mamy darmowy dostęp, dopóki studiujemy (np Travis CI dla prywatnych repozytoriów, normalna cena to 69 dolarów miesięcznie, o samym Travisie więcej pisałem tutaj). Jest też Atom, edytor tekstowy, który jest za darmo nawet i bez korzystania z paczki, ale jest to wyjątek w całym pakiecie benefitów.

Jak dostać pakiet?

Aby dostać taki pakiecik, należy spełnić jeden warunek, o którym wspomniałem poniekąd wcześniej. Musisz być studentem. Weryfikacja tego nie odbywa się jednak poprzez wysłanie skanów legitymacji, dowodów, wyciągów bankowych i takich cudów. Wystarczy, że podasz maila, którego posiadasz na swojej uczelni. Zazwyczaj ma on w nazwie “edu”.

Gwoli ścisłości, można dostać taką paczkę nawet, gdy studentem nie jesteśmy. Są to jednak inne, edukacyjne przypadki. W trakcie samej rejestracji mamy możliwość skorzystania z takiej możliwości. Nie przechodziłem przez nią jednak, więc ją pominę.

Zanim podamy mail, trzeba jednak przejść rejestrację, krok po kroku. W tym celu trzeba przejść na tę stronę, a następnie kliknąć w “Get your pack”.

student-pack-01

Jeżeli nie masz konta na GitHubie, najwyższa pora je założyć. Nie musisz tu jeszcze podawać e-maila studenckiego! To jest email do którego Twoje konto będzie powiązane. Całe życie studentem nie będziesz (chyba?), więc nie warto go podawać bo kiedyś nie będziesz go używać, a skoro nie trzeba… w każdym razie, zakładam, że już posiadasz/założyłeś właśnie konto. Następnie GitHub spyta się, czy jesteś studentem. Oczywiście, że jesteś!

student-pack-02

Jak widzisz, na dole można zaznaczyć, że studentem się nie jest. Otrzymujemy wtedy odpowiedni formularz, który możemy wypełnić. Jak wspomniałem jednak wcześniej, nie przechodziłem tej drogi i myślę, że trzeba mieć dobre uzasadnienie, aby się udało.

Po potwierdzeniu bycia studentem, zostaje ostatnia część. Musimy podać e-mail (tym razem studencki!), nazwę uczelni, rok ukończenia oraz…musimy powiedzieć jak chcemy paczkę wykorzystać. Nie wiem na ile ostatnia część jest istotna. Wydaje mi się, że każda “głupota” może przejść, ale jednak mimo wszystko lepiej napisać coś sensownego i, mam nadzieję, że szczerego przy okazji.

student-pack-03

Po wypełnieniu formularza czekamy na weryfikację ze strony GitHuba. Paczki nie dostaniemy od razu. Zazwyczaj mail potwierdzający przychodzi po tygodniu, dwóch. Można to też zweryfikować łatwo przechodząc do swoich billingów na GitHubie. Jeżeli posiadasz Student Packa to powinieneś mieć taki komunikat (data może być w Twoim przypadku oczywiście inna):

Z czego warto skorzystać?

Jak już pewnie zdążyłeś zauważyć, GitHub Student Pack daje naprawdę dużo możliwości. Stety niestety, nie miałem jeszcze okazji/potrzeby sprawdzić każdej jednej rzeczy. Bardzo możliwe, że nie zdążę. Są jednak narzędzia, z których zacząłem dzięki temu korzystać. Są też takie, które, mam nadzieję, sprawdzę.

Narzędzia, które mogę osobiście polecić:

  • Atom – jak wspomniałem, jest to darmowe narzędzie nawet bez pakietu. Osobiście wykorzystuję je do edytowania prostych notatek na komputerze
  • GitHub developer account – dostajemy za darmo konto, które normalnie kosztuje 7 dolarów miesięcznie. Główna zaleta względem darmowego konta to nieograniczona ilość darmowych repozytoriów. Kiedyś nie było to takie “wow”. W momencie, gdy sam brałem pakiet, było ich 5. Teraz nieograniczona ich ilość może bardzo ułatwić pracę i przechowywanie w chmurze kodu, którego nie chcielibyśmy ujawniać innym użytkownikom
  • GitKraken – dostajemy za darmo na rok konto “pro”, które normalnie kosztuje 60 dolarów za rok korzystania. GitKraken to GUI dla gita. Obecnie nie korzystam, ale dla osób, które jeszcze nie za dobrze władają gitem gorąco polecam. Szczególnie użytkownikom Linuxa (niestety, Linux cierpi na brak dobrych tego typu narzędzi)
  • Travis CI – jak już wspomniałem, o Travisie pisałem tutaj. W paczce dostajemy za darmo możliwość integracji z prywatnymi repozytoriami (które de facto są dla nas możliwe też dzięki Student Packowi :)) dopóki posiadamy pakiet. Panowie wyceniają się na 69 dolarów miesięcznie, tak więc w teorii zyskujemy bardzo dużo.
  • Udacity – zysk jest tutaj krótkotrwały, więc warto go wykorzystać jak naprawdę mamy dużo wolnego czasu. Ja niestety źle to zrobiłem. Co zyskujemy? Miesięczny darmowy dostęp do dowolnego kursu “Nanodegree”. Normalnie dostęp do kursu kosztuje 200 dolarów. Samo Udacity oferuje ogrom kursów, więc każdy coś znajdzie dla siebie. Problemem jest właśnie ten krótki okres czasu, więc wykorzystaj to mądrze!

Nie wykorzystałem tego jakoś dużo, aczkolwiek na samym Travisie i GitHubie na papierze zyskuję miesięcznie około 300 złotych oraz posiadam znacznie większe możliwości rozwoju oprogramowania. Świetna sprawa! Jest jednak duża grupa narzędzi, których nie poznałem, nie znam do tej pory, ale chciałbym wykorzystując Student Packa chociaż “liznąć” z czym mogę mieć do czynienia:

  • AWS Educate – chyba nie muszę nikomu mówić z czym tutaj mamy do czynienia. Jest to chmura Amazona, a w paczce mamy zniżkę do 110 dolarów. Tematu dokładnie nie znam, ale zainteresowałem się trochę bardziej, głównie z powodu świetnego człowieka, Mirka Burnejko. Osobiście nie znam, aczkolwiek sam człowiek życiowo jest wielką inspiracją. Jedna z nielicznych osób o której bym mógł posta napisać. Wracając do Amazona, moje podanie jest obecnie “under review”.
  • Flatiron School – internetowa szkoła specjalizująca się w uczeniu ludzi szeroko pojętego “Web developmentu”. Mamy dostęp darmowy na miesiąc, normalnie 150 dolarów. Chciałbym po prostu zobaczyć jak taka platforma funkcjonuje i czym się to różni np od Udacity lub Udemy.
  • HackHands – dla mnie jest to śmieszna sprawa. Jest to platforma na której za odpowiednią opłatą możemy dostać na żywo wsparcie programistyczne. Zgłaszamy sprawę, szacujemy, ile możemy zapłacić ekspertowi za minutę pomocy i otrzymujemy odpowiednią osobę. W życiu z czymś takim w tej formie się nie spotkałem, jestem bardzo ciekaw jak to funkcjonuje. GitHub daje nam na usługę 25 dolarów, więc zapewne muszę zgłosić się z prostą sprawą…:)

Chciałbym podkreślić, że jest to tylko i wyłącznie mój wybór! Inne narzędzia mogą być równie użyteczne lub nawet bardziej od tych, które opisałem. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika

Podsumowanie

Jak widzisz, GitHub Student Pack daje studentom dużo możliwości. Możemy bez płacenia wykorzystywać znane narzędzia oraz platformy edukacyjne. O niektórych istnieniu bym wcześniej pewnie nie wiedział, gdyby nie Student Pack, a po małym researchu można zobaczyć, że jednak warto mieć taką wiedzę. Osobiście posiadam pakiet od ponad roku, chwalę go sobie bardzo. Mam nadzieję, że Ciebie czytelniku też do niego zachęciłem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *