Skąd czerpać wiedzę o Kotlinie?

Simple-Coding-kotlin

Cześć! Jak już zapewne wiesz, dużo używam Kotlina w programowaniu prawie każdego dnia. Sam go również polecam i staram się zachęcić do pisania w nim. Kotlin – jak wiele języków i narzędzi w programowaniu – cały czas się rozwija. Skąd więc czerpać wiedzę? Jak być na bieżąco z nowinkami w tym języku? Dowiesz się z tego posta! Zaznaczam, że wszystkie tu źródła zamieszczone są/były używane przeze mnie. Oznacza to, że są sprawdzone i mogę je z czystym sumieniem polecić. Dla łatwiejszej nawigacji, postanowiłem zebrać linki w parę grup.

 

Strony

Strona Kotlina – to tutaj musisz zacząć swoją przygodę! Tu dowiesz się jak przygotować środowisko, jak używać tego języka oraz poznasz szczegółowo wszystkie zagadnienia w zakresie przynajmniej podstawowym.

Blog JetBrains – oczywiście twórcy mają bloga poświęconego swojemu dziecku. Głównie piszą tam o aktualizacjach w języku czy konferencji. Warto być na bieżąco.

Kotlin Academy – świetny blog prowadzony przez Marcina Moskały (link do tt poniżej) oparty o platformę Medium na którym udziela się wielu programistów ze świata Kotlina.

Kotlin Expertise – kolejny świetny blog. Autorem jest Simon Wirtz (link do tt poniżej), porusza wiele różnorodnych zagadnień związanych z Kotlinem.

Stack Overflow – właściwie to dział z tagiem Kotlin. Pytań tu nie brakuje, rozwiązań również. Sam staram się codziennie 10 minut tu posiedzieć i pomóc komuś. Na razie zazwyczaj ktoś mnie szybko uprzedza… 🙂

Pro Android Dev – kolejny blog oparty o platformę Medium. Sam w Androidzie nie programuję, natomiast wiele osób programujących na tą platformę używa Kotlina. Artykułów tam pokazujących moc Kotlina w wielu aspektach nie brakuje.

Reddit – czy jest tam temat, który nie jest poruszany? Kotlin również musi tam być!

Spring blog – blog twórców Springa. Od kiedy pojawiło się wsparcie dla Kotlina, czasami można się natknąć tam na interesujące rzeczy (związanych z Kotlinem oczywiście, niezwiązanych jest cała masa).

 

Książki

Książki są świetne pod tym względem, że mamy pod ręką ogromną ilość wiedzy odpowiednio zebraną i pogrupowaną. Często też jest ona w książkach pokazana na konkretnych przykładach. Do tej pory przeczytałem dwie, dwie mogę polecić. Polecam je przede wszystkim osobom, które zaczynają z Kotlinem:

“Kotlin in Action” – Dmitry Jemerov & Svetlana Isakova

“Programming Kotlin” – Stephen Samuel & Stefan Bocutiu

 

Twitter

W tym miejscu zostawię tylko linki do poszczególnych osób/firm. Część z nich była wspomniana wcześniej. Jeżeli jednak widzisz osobę/firmę pierwszy raz, nie martw się. Opis na Twitterze prawde Ci powie.

Kotlin

JetBrains

KotlinConf

Ja 🙂

Marcin Moskała

Simon Wirtz

Dmitry Jemerov

Roman Elizarov

Hadi Hariri

 

Inne

Kanał Slack – teraz chyba każdy korzysta ze Slacka. Grupa Kotlinowców nie jest inna.

Talking Kotlin – świetny podcast anglojęzyczny prowadzony przez Hadiego Haririego. Często towarzyszy mi podczas biegania.

Kotlin Weekly – newsletter, w którym raz w tygodniu dostajemy mail z najciekawszymi artykułami o Kotlinie w sieci z ostatniego tygodnia.

Wzorce projektowe – kapitalne repozytorium pokazujące jak zaimplementować niektóre wzorce projektowe w Kotlinie. Bardziej zaawansowani programiści dzięki temu na pewno docenią moc języka.

Wielki zbiór linków – strona jest na bieżąco aktualizowana. Jest tam dużo odnośników do konkretnych narzędzi czy bibliotek.

Nagrania z KotlinConf 2017 – może to nie jest coś, co będzie aktualizowane, ale jeżeli chcesz zobaczyć wszystko to będziesz potrzebować na to dużo czasu. 47 filmów, średni czas trwania 45 minut, mamy w sumię około 34 godzin materiału do obejrzenia.

Ja na Youtubie – mój mini Kotlinowy kurs (nadal rozwijany) wraz z wystąpieniem na Devoxxie 🙂 Innych linków do jutubów nie dam, gdyż akurat stamtąd wiedzy o Kotlinie nie czerpię póki co. Rozumiesz zapewne, że cięzko mi cokolwiek innego rekomendować.

 

Podsumowanie

To by było na tyle. Materiałów i ludzi w sieci jest znaaaaaaaacznie więcej, ja tutaj podaję tylko te, które sam sprawdziłem i sam rekomenduję. Zachęcam Cię do zapoznania się z nimi jak i również do przeszukiwania internetu samodzielnie w odkrywaniu kolejnych wartościowych źródeł. Jeżeli uważasz, że jest coś, co powinno znaleźć się na tej liście, zachęcam do zostawienia komentarza. Sam chętnie najpierw sprawdzę i dowiem się, czego jeszcze nie odkryłem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.