Podcasty – co, jak, dlaczego? + lista obecnie słuchanych przeze mnie podcastów

Podcast – na pewno słyszałeś kiedyś to słowo. Zapewne wiesz też albo chociaż trochę kojarzysz co to jest. Wielu ludziom kojarzy się ze słuchaniem nagrań, czyjegoś gadania, dużej ilości czasu potrzebnej do poświęcenia aby tego słuchać. Często słuchanie podcastu jest uważane za stratę czasu. Jeżeli tak uważasz to jesteś w błędzie. Wiele podcastów daje ogromną wartość, a słuchanie ich może kosztować Cię conajwyżej zmianę nawyków, a nie poświęcenie czasu!

 

Czym jest podcast?

Podcasty to nic innego jak nagrania audio (czasem też video) udostępniane w sieci. Często są one udostępniane jako większa spójna całość, jakaś seria. Często są też udostępniane w regularnych odstępach czasu. Zazwyczaj podczas nagrań autor dzieli się swoimi przemyśleniami, przeprowadza rozmowę z inną osobą na jakiś konkretny temat lub po prostu próbuje nas czegoś nauczyć, zazwyczaj na podstawie swoich doświadczeń. Odcinek podcastu zazwyczaj trwa od kilku minut do nawet i dwóch-trzech godzin (z dłuższym chyba się nie spotkałem). Celem podcastu (przynajmniej tych, które słucham) często jest przekazanie konkretnej wiedzy lub po prostu skłonienie nas do myślenia nad różnymi aspektami (naprawde, przeróżnymi) lub zainspirowanie nas.

 

Jak znaleźć podcast dla siebie?

Cóż, jest to banalnie prosta sprawa. Chcesz posłuchać podcastów o podróżach? Wygooglaj “podcast podróże”. Podcasty o sporcie? Wygooglaj “podcast sport”. I wiele wiele innych. Mógłbym tu wymieniać w nieskończoność. Prawdopodobnie nie ma tematu o którym ludzie nie nagrywają. Zobaczysz z resztą to na końcu posta. Lista słuchanych przeze mnie podcastów jest naprawdę róznorodna.

Druga opcja – aplikacje na smartfony często mają swoje różnego typu wyszukiwarki, kategorie, sugestie. Rzadko z tej opcji korzystam, ale dla osób zaczynających z podcastami może to być ciekawa alternatywa na początek.

podcast-addict-1

podcast-addict-2

Ostatnia, chyba najczęściej praktykowana przez mnie ścieżka znajdowania nowych podcastów to słuchanie podcastów polecanych przez inne osoby. Ludzie, którzy są dla mnie inspiracją, często mają swoje blogi, vlogi i/lub podcasty. Często w tych miejscach sami polecają innych twórców, zazwyczaj dlatego bo sami ich słuchają i od nich czerpią wiedzę i inspirację. Nie zawsze “małpuję” w stu procentach, ale przynajmniej sprawdzam podcasty, które polecają.

 

Kiedy słuchać?

Opcji jest wiele. Wiele ludzi myśli, że musi znaleźć godzinkę czasu powiedzmy, położyć się na łóżku i po prostu słuchać i nic nie robić. Cóż, tak też można, ale uważam, że nie ma to sensu. Można to robić w lepszych chwilach. Moja ulubiona – bieganie.

Biegam zazwyczaj 3 razy w tygodniu, od 30 do 120 minut każda sesja. Podczas biegania, ludzie często słuchają muzyki. Osobiście też tak kiedyś robiłem. Myślałem nawet, że bieganie bez muzyki jest niemożliwe. Z muzyką podczas biegania jest trochę jak z kawą. Daje kopa, ale jak używamy tego cały czas to jest to bardziej uzależnienie niż faktyczna próba uzyskania efektu jaki daje. Natomiast jak posłuchamy muzyki podczas biegania, powiedzmy, raz na miesiąc to już ten efekt (którym są “dodatkowe siły” w przypadku słuchania energicznej muzyki podczas biegania) jest zdecydowanie mocniejszy.

Wracając do słuchania podczas biegania. Nie dość, że wykorzystuję czas na sport, to jeszcze w tym samym czasie jestem w stanie się czegoś dowiedzieć, nauczyć się albo po prostu rozmyślać nad czymś ważnym w życiu. Z dwa tygodnie potrzebowałem by się przyzwyczaić do takiego sposobu biegania (przede wszystkim miałem wrażenie początkowo, że “nie mam mocy w nogach”), ale ostatecznie okazało się to świetnym posunięciem. Inne aktywności sportowe jak jazda na rowerze, siłownia albo spacer to też dobry czas na podcast.

Lubię bardzo też słuchać podcastów podczas podróży. Także zastąpiło mi to muzykę. Siedzisz w autobusie czy w pociągu, idziesz z buta, prowadzisz samochód…wszędzie możesz posłuchać, a już i tak tracisz czas na transport to czemu nie wykorzystać go lepiej jak Cię to nic tak naprawdę nie kosztuje?

Jest jeszcze jedna sytuacja, w której lubię czasem posłuchać podcastu. Podczas gotowania! 😀 W Portugalii trochę co prawda mój system żywieniowy się rozregulował (o czym na pewno wspomnę w poście podsumowującym wyjazd), natomiast w Polsce często trzymam się mocno swojej diety. Wiąże się to z tym, że aby tracić jak najmniej czasu na przygotowywanie posiłków to robię “michę” raz, ale na cały dzień. Czasami potrafi mi to zająć godzinę czasu. Czemu i by wtedy nie założyć słuchawek i posłuchać mądrych ludzi? Oczywiście, rób to z głową! Szkoda by było, gdyby kabelek od słuchawek zapętlił Ci sie w blenderze.

 

Jak słuchać?

Może zacznę od strony technicznej odpowiedzi na to pytanie. Często podcasty są udostępniane w postaci plików mp3, które można przesłuchać na wiele sposobów. Jest to jakaś opcja. Jest to opcja najmniej wygodna.

Obecnie posiadam smartfona z systemem Android. Aplikacji, jak pewnie wiesz, jest tam duuuuuuużo, zazwyczaj do wszystkiego. Do podcastów również ich nie brakuje. Osobiście korzystam z aplikacji Podcast Addict w wersji bezpłatnej. Wystarcza w zupełności, pasek reklam na dole totalnie mi nie przeszkadza, bardzo łatwo mogę zakolejkować sobie różne epizody, mogę pobrać odcinek by słuchać w wersji offline (co jest przydatne za granicą, transmisja danych może kosztować, a wifi w kieszenie nie noszę). Mocno polecam. Jeżeli dodajesz podcast w aplikacji poprzez jakiś link zewnętrzny to nie może być to byle jaki link. Zazwyczaj najlepiej podać tam feed RSS do podcastu. Nie powinno być to jednak problemem. Do tej pory nie spotkałem się z podcastem, który by nie posiadał czegoś takiego. Zazwyczaj takie feedy występują w postaci XML albo trochę przyjemniejszej dla oka. Przykładowy feed dla podcasta DevTalk tutaj.

Są jeszcze inne opcje oczywiście. Wyznawcy Steve’a Jobsa na iTunes mają wydzielony dział z podcastami, na Spotify również jest co raz więcej podcastów. Osobiście na ten moment korzystam tylko z Podcast Addict.

Jest też inna kwestia do rozważenia – ta bardziej metodologiczna. Załóżmy, że znalazłeś fajny podcast (przynajmniej tak Ci się wydaje), ale jest już 200 odcinków. Nieraz możesz się zrazić, w końcu i tak tego nie przesłuchasz…osobiście zabierając się za podcast, zaczynam od początku, niezależnie od ilości odcinków. Natomiast nie słucham wszystkich. Po tytule można wywnioskować często czy temat będzie ciekawy czy też nie. Nieraz przeskakuję parę odcinków i to jest jak najbardziej ok. Często odcinki nie są bezpośrednio powiązane ze sobą co ułatwia nam swobodne skakanie po nich.

 

Lista podcastów obecnie słuchanych przeze mnie (stan na 20.05.2018):

Skoro poświęciłem czas na przygotowanie wpisu o podcastach to zapewne myślisz, że sam mam swoją listę. Nie jesteś w błędzie 😉 Słucham podcastów, prawie codziennie. Warto zaznaczyć, że większość podcastów jest NIEPROGRAMISTYCZNYCH! W końcu, nie samym kodem programista żyje. Programistyczną wiedzę zazwyczaj wolę zgłębiać w inny sposób. Na mojej liście obecnie znajduje się 9 podcastów. Jestem natomiast otwarty cały czas na nowości. Jeżeli sam chciałbyś coś mi polecić, zostaw komentarz. Kolejność na liście przypadkowa.

   • Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – cóż, postaci Michała Szafrańskiego chyba nikomu nie muszę przestawiać? Bardzo znany bloger, który pisze o aspekcie finansowym życia a także nagrywa podcast, w którym rozmawia nie tylko o tym. Często są poruszane w podcaście różne aspekty dotyczące życia, na przykład pasja. Nieraz zapraszani są goście z wielu różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. 

   

   • Lepiej Teraz – podcast Radka Burnickiego to jedna wielka fala inspiracji. Prawie każdy odcinek jest prowadzony w formie wywiadu z osobą zaproszoną do odcinka. Zawsze goście mają coś ciekawego do powiedzenia, a dla mnie wiele tych rzeczy to totalne nowości. W jednym odcinku usłyszysz osobę, która jest dietetykiem by w następnym usłyszeć o kimś, kto robi karierę na YouTube a jeszcze później posłuchasz o niewidomym ultramatończyku. Niesamowita inspiracja.

   

   • Mała Wielka Firma – chyba najdłużej istniejący podcast w sieci polskiej, z którym cały czas jestem do tyłu (ponad 200 odcinków!). Obecnie jest on prowadzony przez jedną osobę – Marka Jankowskiego (wcześniej tworzył duet z Pawłem Tkaczykiem). Poruszane są tam różne aspekty prowadzenia biznesu, które zaciekawią przede wszystkim osoby, które chcą zacząć albo dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem (jakimkolwiek).

   

   • DevTalk – podcast techniczny prowadzony przez Macieja Aniserowicza. Tutaj także każdy odcinek jest prowadzony w formie wywiadu. Często są zapraszani specjaliści z danej technologii, ale i nie tylko. Możemy też posłuchać tam o różnych aspektach programistycznego życia, takich jak blogowanie, zarobki, zdrowie psychiczne oraz fizyczne, a także kwestie prawne.

   

   • Finanse Bardzo Osobiste – kolejny podcast finansowy, tym razem prowadzony przez Marcina Iwucia. W jego przypadku akurat bardziej polecam jego bloga niż podcast, natomiast z podcastu możemy także dużo pożytecznej wiedzy uzyskać, głównie o finansach osobistych, kredytach i wychodzeniu z długów.

   

   • Projektant Życia – cóż, Mirka Burnejko chyba nikomu nie muszę przedstawiać? Już nie raz o nim na tym blogu wspominałem. Mirek w końcu zabrał się do nagrywania podcastu. Odcinki są krótkie (kilkunastominutowe), ale bardzo treściwe. Nie ma tam zbędnego gadania, same “mięcho” –  triki, narzędzia zwiększające naszą wydajność lub też różnego typu wskazówki przydatne w życiu.

   

   • Talking Kotlin – jedyny obecnie przeze mnie słuchany podcast anglojęzyczny. Jak nazwa wskazuje, jest to podcast poświęcony mojemu ukochanemu Kotlinowi, prowadzony przez Hadiego Hadiriego (dobrze odmieniłem?). Hadi obecnie pracuje w firmie która rozwija ten język – JetBrains.

   

   • Startup My Way – jedno z ostatnich moich odkryć, czyli podcast Bogusza Pękalskiego poświęcony startupom. Każdy odcinek to inspirujący wywiad z osobą, która osiągnęła sukces rozwijając swój startup. Wiele wskazówek oraz historii dających do myślenia. Jeżeli nie masz problemu z długimi odcinkami (2 godziny to norma z tego co pamiętam) to zdecydowanie warto.

   

   • Retrospektywa – stosunkowo młody podcast Mateusza Kupilasa, znanego szerzej jako JavaDevMatt lub “tego od Programisty na Emigracji”. Jest to kolejny podcast prowadzony w formie wywiadu z gościem podczas którego są poruszane różne zagadnienia dotyczące prowadzenia projektu (zazwyczaj) programistycznego od zarządzania, finansowania poprzez implementacje, promocje oraz inne zagadnienia z tym związane.

   

Podsumowanie

To by było na tyle. Jeżeli do tej pory nie słuchałeś podcastów to wierzę, że tym wpisem zachęciłem Cię do spróbowania czerpania wiedzy w ten sposób. Jeżeli już jednak wcześniej miałeś styczność z podcastami to może znalazłeś tutaj jakiś nowy podcast dla siebie? Myślę, że każdy mógł czegoś dowiedzieć się z tego posta 🙂 Gorąco zachęcam do zostawienia komentarza z polecanymi przez Ciebie podcastami lub wskazówkami na temat podcastów. Do przeczytania!

12 thoughts on “Podcasty – co, jak, dlaczego? + lista obecnie słuchanych przeze mnie podcastów

  1. Hej Michał!

   Dzięki 🙂 A porada myślę bardzo dobra. Jest to rzecz, którą rozważam, co raz bardziej irytują mnie słuchawki które wymagają reklamacji bo kabelek się psuje…

 1. Po pierwsze bardzo dobry artykuł! Powoli zaczyna nam się dziać mała rewolucja podcastowa w Polsce i to myślę z korzyścią dla twórców i słuchaczy.

  Wszystkie wymienione przez Ciebie podcasty, za wyjątkiem Talking Kotlin mam też zasubskrybowane i słucham regularnie. Używam słuchawek bezprzewodowych i apki Pocket Casts.

  Dodatkowo mogę jeszcze polecić takie podcasty jak Dev:Cast, Stacja.IT i Ostra Piła

  1. Dzieki Krzysiek za mile slowa i liste podcastow, zobacze w weekend 🙂

   Post wymaga aktualizacji, czesc z podcastow sie zmienila na mojej liscie, miedzy innymi Twoj doszedl. Jeszcze nie wime tylko czy zrobie z tego nowego posta czy zaaktualizuje ten 🙂

 2. Podcasty, to coś, co pozwala mi być z wieloma rzeczami na bieżąco. Na przykład w tematach: marketing, rozwój, it, sprzedaż, praca zdalna. Dzięki za Twoją listę, z niej także wybrałem kilka perełek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.