Podsumowanie roku 2017

Simple-Coding-2017-news

Cześć! Wiem, wiem, jest już 8 stycznia, więc trochę późno na podsumowania. Cóż, lepiej późno niż wcale. W końcu zebrałem się do podsumowania roku 2017. Najlepszego dotychczas roku w moim życiu 🙂

 

Początek bloga

Wszystko kiedyś się zaczyna. Mój blog również. Miało to miejsce 3 marca, kiedy nabazgrałem swoje pierwsze głupoty (dostępne tutaj). Zmotywował mnie do tego Maciej Aniserowicz i jego konkurs “Daj się Poznać”, o którym juz niejednokrotnie na tym blogu wspominałem. Dzięki Procent!

W ramach konkursu tworzyłem projekt My Coach, o którego rozwoju czasem na blogu wspominam. Aplikacja jest dostępna cały czas. Tak, możesz jej używać. Tutaj. Obecnie jednak aplikacja nie jest przeze mnie rozwijana (ostatnie commity w sierpniu i listopadzie 2017). Brak czasu jest wygodną wymówką, więc braku rozwoju aplikacji nie będę tym tłumaczyć. Po prostu skupiam się na innych projektach, o których wspomnę dalej 🙂

 

Wystąpienie na Devoxxie

Tak, wiem, wiem. Jeżeli często tu zaglądasz to wiesz, że często o tym wspominam. Fakt jest taki, że w mojej przygodzie z programowaniem do tej pory jest to największy sukces i rzecz z której jestem najbardziej dumny. Jeżeli nie wiesz o czym mówię, zapraszam Cię do odpowiedniego wpisu. Wystąpiłem na żywo przed kilkuset programistami, gdzie prawdopodobnie większość z nich była/jest bardziej doświadczona ode mnie i…nie upokorzyłem się, przeżyłem 🙂

Do tej pory prezentacja na YouTubie była wyświetlona 694 razy i żadnego hejterskiego komentarza nie było (pewnie dlatego, bo generalnie żadnego komentarza tam nie mogłeś ujrzeć). Póki co, jest to moja jedyna wizytówka w sieci jeżeli chodzi o wystąpienia. Mam nadzieję, że najbliższy rok to zmieni 😉

 

Santa App – aplikacja mikołajkowa

Wielką niespodzianką dla mnie było to, jakie zainteresowanie wzbudziła moja aplikacja mikołajkowa – Santa App. W skrócie, jest to aplikacja, która pozwala losować pary mikołajkowe w obrębie grupy ludzi, która chce się obdarować prezentami nawzajem. Głupi, mały problem by się wydawało. W przypadku moim oraz moich znajomych problem, który mógł być rozwiązany lepiej i przyjemniej niż karteczki w koszyku (tak, jeżeli widzisz się z takimi ludźmi kilka razy w roku to jest to problem :)).

Jak się okazało, problem nie dotyczył tylko nas. Z aplikacji korzystało więcej osób niż blog ma lajków na Facebooku, a post o aplikacji jest drugim najczęściej wyświetlanym na blogu. Biorąc pod uwagę, że jest to mój przedostatni post dotychczas i aplikacja była robiona w 2-3 wieczory tylko po to, abyśmy mogli z kolegami zrobić sobie fajne mikołajki – wow 🙂 Największe mikołajki w aplikacji liczyły prawie 30 osób!

W najbliższym czasie nie sądze, aby ktokolwiek z niej korzystał. Liczę, że to się ponownie zmieni w okresie listopad-grudzień. Są też dwie funkcjonalności które wiem, że byłoby warto dodać – logowanie bez Facebooka (odziwo nie wszyscy posiadają) oraz notka od uczestnika losowania z sugestią jaki prezent by ją usatysfakcjonował. Nie martwcie się, w nowej wersji będzie to dostępne.

 

Tutorial na YouTubie

A właściwie jego pierwsza część. Długo myślałem nad tematem o czym taki kurs mógłby być i zdecydowałem się na Kotlina, którego jak wiesz zapewne, uwielbiam (jeść, kodzić w nim, wszystko). Wpis dostępny jest tutaj. Zainteresowania olbrzymiego jeszcze nie ma, 150 wyświetlen na YouTubie wrażenia na nikim nie robi, ale następne części już się tworzą. Docelowo seria będzie miała 4-5 części. Większy kurs, który siedzi mi w głowie też się tworzy! Liczę, że będzie dostępny w roku 2019. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

 

Statystyki strony w roku 2017

Czyli coś, czego jesteście najbardziej ciekawi zapewne.

2017-statystyki

Liczby wcale wrażenia robić nie muszą. Ja jednak bardzo doceniam każdego czytelnika i jeżeli to czytasz – dziękuję Ci za te wszystkie wejścia! 🙂 Wierzę, że dzięki konsekwentnemu i regularnemu tworzeniu nowych treści (z czym było trochę słabiej w okresie wakacyjnym, co też widać na wykresie) będzie was tu jeszcze więcej niż obecnie.

Pod względem blogowym – ten rok to dopiero początek. Początek, z którego jestem zadowolony, ale wierzę, że ten blog ma jeszcze większy potencjał i będziesz z roku na rok czerpał jeszcze więcej korzyści z zaglądania tutaj! 🙂

 

Rok 2017 prywatnie

Jak podsumowanie to podsumowanie. Prywatnie był to dla mnie również bardzo udany rok. Co roku wyznaczam 10-12 celów, które rozbijałem w skali całego roku na poszczególne miesiące jeżeli chodzi o sposób ich realizacji. Zazwyczaj realizuję około 80-90% z tych postanowień, więc jak najbardziej system się sprawdza. W tym roku nie było inaczej. 9 na 11 celów zrealizowałem, co daje wynik około 82%.

Co takiego chciałem osiągnąć w tym roku? Między innymi założyć tego bloga. Dowodów więcej chyba nie potrzebujecie? 🙂 Udało mi się również wrócić do regularnego sportu, co było dużym wyzwaniem po rekonstrukcji ACL w kolanie (drugiej w życiu). Udało mi się wziąć również udział w 4 oficjalnych biegach! Najbardziej dumny jestem z udziału w biegu niepodległości na 11 kilometrów. Biegam używając aplikacji Runtastic. Jeżeli chcesz zobaczyć statystyki z tego biegu – kliknij tutaj 🙂

Co przyniesie rok 2018?

Rok 2017 był najlepszym rokiem do tej pory w moim życiu pod każdym względem. Jeszcze piękniejsze jest to, że mam wrażenie, że przyszły rok będzie jeszcze lepszy! Dlaczego?

Rok zacząłem od przejścia na samozatrudnienie (popularnie praca B2B). Wpis mojej jednoosobowej działaności jest nawet dostępny publicznie w sieci (jak każdej innej). Dużo zabawy, dużo nowych rzeczy, ale też i dużo możliwości. Wierzę, że będzie warto i ułatwi mi to realizowanie moich celów. Być może podzielę się doświadczeniami z tym związanymi. Bardzo pomocny był blog Piotrka Prądzyńskiego, który gorąco polecam oraz mój kolega z pracy – Przemek. Dzięki bardzo!

W ramach bloga zanosi się również na parę zmian. W najbliższych dniach powinienem ujawnić nowe logo oraz grafiki na blogu. Na pewno o tym Cię poinformuję 🙂 Zamierzam też kontynuować tworzenie kursu video na temat Kotlina, o którym wspominałem wcześniej. Najważniejsze jednak będzie napisanie kilku-kilkunastu artykułów, które pomogą stać Ci się lepszym developerem.

Moja przygoda z wystąpieniami także nie zakończy się na Devoxxie 2017. W roku 2018 liczę na dwa wystąpienia, w tym jedno za granicą! Cel dość ambitny, ale mam nadzieję, że już w najbliższych dniach będę mógł się pochwalić miejscem, gdzie zacznę ten cel realizować 🙂

Kolejnym, chyba największym wyzwaniem dotychczas w życiu, będzie wyjazd do Portugalii. 29 stycznia wyjeżdżam wraz z moją dziewczyną do Portugalii na około 5 miesięcy. Pracy jednak zmieniać nie zamierzam. Mogę pracować w 100% zdalnie co otwiera mi niesamowite możliwości w życiu! Wierzę, że zobaczę trochę ciekawych miejsc, poznam inną kulturę, zaczerpnę nowych życiowych inspiracji oraz lepiej poznam…siebie 🙂

Planuję też zrealizować jeden z celów na ten rok w Portugalii. Nie do końca lubię biegać dla samego biegania, dlatego szykuję się od Września na półmaraton w Lizbonie. Chciałbym złamać barierę 2 godzin, ale nie to tu jest najważniejsze. Ważny będzie sam udział i, mam nadzieję, przebiegnięcie tych ponad 20 kilometrów. Jeśli przypadkiem byłbyś tam albo wogóle w Portugalii, daj znać! Chętnie się spotkam!

 

Czy Twój rok 2017 był udany? Czy rok 2018 będzie jeszcze lepszy? Mam nadzieję, że odpowiedź na oba pytania brzmi “tak” 🙂 Wszystkiego dobrego w nowym roku i do przeczytania niebawem!

2 thoughts on “Podsumowanie roku 2017

 1. Artur,

  dzięki za wspomnienie o moim blogu 🙂 Cieszę się, że się przydał.

  Powodzenia w realizacji planów w 2018 roku… Portugalia, półmaraton, wystąpienia – zapowiada się ciekawie 😉

  Piotr.

  1. Piotrek, blog nie tyle się przydał co cały czas przydaje 😉 Jest świetny, a takie blogi należy ludziom pokazywać, jestem tam na bieżąco 🙂 Dzięki Piotrek! Szkoda, że Toruń tak daleko….:) Ale na meetup chętnie bym wpadł!

   Wszystkiego dobrego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.